Hľadáte letenku za najnižšiu cenu?

Írsko Newgrange

Letenka Írsko Newgrange


Írsko je krajinou s pôsobivými pamiatkami, ktoré sa datujú až do praveku. Jednou z týchto zaujímavostí je Newgrange, starobylý pohrebiskový komplex nachádzajúci sa na východnom pobreží krajiny. Ak sa chystáte na dovolenku v Írsku, určite tento historický symbol nájdite na svojom zozname. Letenka do Írska je zaiste skvelým spôsobom, ako sa tam dostať.

Newgrange je megalitycký pamiatkový komplex, ktorý je zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Svoj pôvod má až z praveku - bol postavený okolo roku 3200 pred naším letopočtom, čo z neho robí jeden z najstarších známych stavieb na svete. Zažíval rôzne obdobia existencie, no dnes je to jedna z najnavštevovanejších historických atrakcií na Írsku.

Čo všetko môžete očakávať na Návšteve Newgrange? Tento archeologický jedinečný komplex sa skladá z mohylz podobných talianskym dolmens a tunela, ktorý je prepojený so slnečnou svätyňou. Tento tunel je jednou z najzaujímavejších častí miesta, pretože slnko sem vchádza iba raz do roka - 21. decembra, v deň zimného slnovratu. Týmto zázračným spôsobom sa priestor podzemného komplexu zažiari prirodzeným svetlom. Štúdie naznačujú, že toto slnečné osvetlenie mohlo mať rituálny význam pre ľudí z doby bronzovej, ktorí tam zanechali svoj stopu.

Ak máte záujem o návštevu Newgrange, letenka do Írska je samozrejme prvým krokom. Dublin je najbližšie veľké mesto k tomuto miestu a má medzinárodné letisko, čo z neho robí ideálny bod vstupu do Írska. Z Dublinu budete môcť využiť verejnú dopravu alebo si prenajať auto, aby ste sa dostali na miesto. Cesta z Dublinu na Newgrange trvá približne 1,5 hodiny, ale určite bola by niekoľkohodinová návšteva stojí za to.

Ak sa rozhodnete navštíviť toto oblasti Írska, budete mať možnosť spoznať jeho pôsobivú históriu a krásu. Newgrange je jedným z tých miest, kde môžete zažiť dávne kúzlo prastarých kultúr a preskúmať záhadný svet minulosti. Ak by ste chceli rozšíriť svoju cestu o ďalšie historické pamiatky, v blízkosti sa nachádza aj ďalší megalitycký komplex zvaný Knowth.

Zatiaľ čo prílet do Írska môže byť začiatkom veľkého dobrodružstva, návšteva Newgrange vám ponúka skutočne unikátny pohľad na minulosť ľudskej civilizácie. Prečesťujte sa hustými vlnami írskeho zeleného pozadia a vychutnajte si jedinečnú atmosféru, ktorú tento starobylý komplex ponúka. Letenka do Írska a expedícia do Newgrange je výnimočnou kombináciou, ktorá vám umožní preskúmať históriu krajiny a vytvoriť nezabudnuteľné zážitky.


Počasie Írsko Newgrange


Írsko je známe svojou nepredvídateľnou a často daždivou klímou. Nad mestom Newgrange, ktoré sa nachádza v okrese Meath na juhu Írska, však panuje špecifické počasie, ktoré očarí každého návštevníka.

Toto oblasť je vystavená morskému vplyvu a blízkosti Severného Atlantiku, ktoré ovplyvňujú klímu. Práve tu sa stretávajú hory a oceán, čo vytvára miestami veterné a chladné prostredie. Teploty sa pohybujú v priemere od 5-20 stupňov Celzia.

Jedným z najznámejších javov v oblasti je okno do minulosti. Vďaka svojmu geografickému umiestneniu je Newgrange miestom, kde sa stretávajú slnečné lúče v najkratších zimných dňoch. Tento úkaz sa nazýva zimný slnovrat, kedy slnko preniká do vnútra kamenného hrobu známeho ako Newgrange.

V tento deň, teda 21. alebo 22. decembra, slnko osvetľuje chodbu hrobu a preniká až do centrálnej miestnosti. Toto je vďaka presne vypočítanej konštrukcii kamenných blokov, ktoré tvoria Newgrange. Táto geniálna architektonická konštrukcia bola zhotovená už v dobe kamenné, v období 3200 pred naším letopočtom.

Okrem toho, Írsko Newgrange je postavené na kopci, čo umožňuje nádherný výhľad na okolitú krajinu, vrátane riek Boyne a Blackwater. Zelené lúky, rozľahlé pláže a útesy prevyšujúce Atlantik vytvárajú scenériu, ktorá je nezabudnuteľná.

Proti teplu je táto oblasť chránená rôznymi druhmi zeleňa, ktorá tvorí útulné prostredie pre rast rôznych druhov flóry. Vyzerá to takmer ako zázrak, že také krásne a kvetnaté miesto môže existovať v takom daždivom podnebí.

Pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť množstvu turistov, odporúča sa navštíviť Newgrange v jarných alebo jesenných mesiacoch. Teploty sú príjemné a počasie je stabilnejšie. Zákerné dažde v írskom lete môžu narobiť problémy pri presune vonku.

Ak plánujete navštíviť Írsko Newgrange, nezabudnite si so sebou vziať odpoveďajúce oblečenie pre zmenlivé počasie a návštevovatelia majú možnosť využiť vodcu, ktorý im poskytne informácie o histórii tohto jedinečného miesta.

V Írsku je počasie vždy prekvapivé, ale návšteva Newgrange je nezabudnuteľným zážitkom bez ohľadu na to, aké počasie zastihnete. Toto miesto vás pohltí svojou históriou, architektúrou a okolitou prírodou.


Dovolenka Írsko Newgrange


Írsko Newgrange je miesto, ktoré by nemalo chýbať na zozname návštev každého milovníka histórie a archeológie. Nachádza sa v severovýchodnej časti Írska, v okrese Meath, a je dôležitým príkladom prekeltického umenia, ktorého vznik sa datuje do obdobia okolo roku 3200 pred Kristom.

Newgrange je domovom najväčšej kamenej hrobky v Írsku, ktorá patrí medzi najdôležitejšie pamiatky svetovej histórie. Oblasť okolo Newgrange bola uznávaná ako dôležitá kultúrna oblasť už v dobách pred históriou. Oblasť bola zahrnutá do svetového dedičstva UNESCO a je v súčasnosti v správe Írskeho národného úradu pre architektúru a archeológiu.

Newgrange ava zemiakvoce štvrťhrebeňa kameneje najdlhšími stredovými krídlami a má priemer asi 80 metrov. Je postavený z trhlínových blokov vápencového uhlíka a je zapustený do vrcholu kopca, aby sa zvýšil jeho význam. Je to miesto, kde krátko pred zoradením k starsimu kultúrneho stromu prebiehalo najväčšie významnejšie obdobie írskeho hromadného pohrebu.

Newgrange je úžasné nielen pre svoje historické význam, ale aj pre svoj vzácny prehistorický chrámový rovnaky, ktorý bol zrekonštruovaný v roku 1970. Tento rovnako bol vytvorený v hornej časti kamenných konštrukcií, ktoré boli premenené na jaskyňu. Je to miesto, kde sa konajú slávnosti ako Sóna Etain, ktoré sú súčasťou írskeho národného dňa.

Írsko Newgrange je príťažlivé miesto pre turistov z celého sveta, a to nielen pre jeho históriu ale aj pre jeho jedinečnú prírodnú scenériu. Miesto ponúka množstvo atrakcií, ako sú prehliadky kamenných konštrukcií, návšteva múzea, v ktorom sú artefakty a zvyšky z doby, keď boli konštrukcie vybudované.

Pre milovníkov turistiky a prechádzok ponúka Newgrange aj množstvo miest na turistiku, ako sú Brodanske a Knaraska, kde sa môžete vydať na prechádzku po horských chodníkoch a vyhliadkach.

Všetci, ktorí sa rozhodnú stráviť dovolenku v Írsku, by mali venovať dostatok času na návštevu Newgrange. Toto miesto je jednou z najdôležitejších častí írskej kultúry a histórie a zanechá vás nadšenými a fascinovanými pre jeho krásy a nadprirodzený význam.


Najčastejšie otázky a odpovede Írsko Newgrange


Nie som schopný poskytnúť presné najčastejšie otázky a odpovede týkajúce sa írskeho miesta Newgrange, pretože som generatívny model AI a nemám prístup k štatistikám o tom, aké otázky sa k nemu zvyčajne kladú. Avšak, tu je niekoľko možných otázok a odpovedí:

Otázka: Čo je Newgrange?
Odpoveď: Newgrange je nádherná prehistorická megalitická stavba na írskom ostrove. Je to jeden z najdôležitejších a najznámejších megalitických pamiatok v Európe.

Otázka: Aké je historické zázemie Newgrange?
Odpoveď: Newgrange bola postavená v období neolitu, okolo 3200 pred Krízou a je stará takmer 5 000 rokov. Je to staroveký pohrebiskový komplex, ktorý bol zrejme využívaný aj ako miesto obredov a slávností.

Otázka: Ako vyzerá Newgrange zvonka?
Odpoveď: Newgrange je vystavané z obrovských obdĺžnikových kamenných blokov a má kruhový tvar s priemerom približne 80 metrov. Na vrchu má mohutnú bubonovitú konštrukciu, ktorá je známa ako kryt. Stavba je zaujímavá aj svojimi vyrezávanými kameňmi a umiestnením otvoru vo vchodovej chodbe.

Otázka: Je možné vnútrajšok Newgrange prehliadnuť?
Odpoveď: Áno, Newgrange je prístupný prehliadke, ale len formou organizovanej prehliadky so sprievodcom. Vzhľadom na svoju starostlivo zachovanú povahu a obmedzenú kapacitu je potrebné si vopred zarezervovať lístky.

Otázka: Je Newgrange súčasťou svetového dedičstva UNESCO?
Odpoveď: Áno, Newgrange je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1993. Je to jedna z najkvalitnejších a najznámejších príkladov megalitického dedičstva v Európe.


Ubytovanie Írsko Newgrange


Ubytovanie v Írsku: Objavte krásu a históriu Newgrange

Ak plánujete navštíviť Írsko, nevynechajte unikátne a fascinujúce miesto nazývané Newgrange. Nachádza sa v historickom kraji Boyne Valley v blízkosti mesta Drogheda na východnom pobreží Írska. Newgrange je starobylý megalitický pamiatkový komplex, ktorý ponúka jedinečný pohľad na minulosť a históriu krajiny.

V roku 1993 bola táto oblasť vyhlásená svetovým dedičstvom UNESCO a je jedným z najvýznamnejších archeologických nálezov v Európe. Newgrange sa datuje do obdobia neolitu, teda do približne rokov 3200 pred n. l., čo znamená, že je starší ako egyptské pyramídy a aj Stonehenge v Anglicku.

Hlavnou atrakciou Newgrange je veľký kruhový hrob s dvoma menšími hrobmi. Prehliadka tohto miesta je vodcovská a trvá približne 45 minút. Správne informácie a detailné vysvetlenie poskytuje miestny sprievodca, ktorý vám priblíži históriu a význam tohto miesta pre Írsko.

Ubytovanie v blízkosti Newgrange je vo veľkej miere zabezpečené, pretože miesto prilákava mnoho turistov z celého sveta. Ak hľadáte príjemné a pohodlné ubytovanie, môžete vyberať medzi rôznymi možnosťami v okolitých mestách.

V blízkosti Newgrange sa nachádza Drogheda, veľké historické mesto, ktoré ponúka širokú škálu hotely, penzióny a B&Bs. Vyberte si podľa vášho vkusu a rozpočtu. Ak preferujete tradičné a špecifické ubytovanie, môžete si vyskúšať jedno z mnohých B&Bs, ktoré sú v Írsku veľmi populárne. Tieto rodinné penzióny ponúkajú útulné izby, často s vlastným sociálnym zariadením, a teplú irskú atmosféru. Druhou možnosťou je výber hotela alebo penziónu v Droghede, ktoré ponúkajú moderné vybavenie a komfort pre svojich hostí.

Okrem toho môžete premýšľať aj o ubytovaní vo vidieckych oblastiach Boyne Valley, kde sa nachádza Newgrange. V týchto oblastiach môžete nájsť rôzne penzióny a chalupy s prekrásnym výhľadom na vidiek Írska. Ubytovanie v týchto oblastiach vám umožní zažiť autentickú írsku atmosféru a mať možnosť objavovať okolitú krajinu na vlastnú päsť.

Ak chcete preskúmať ešte viac historických pamiatok vo východnom Írsku, môžete sa rozhodnúť aj pre ubytovanie v hlavnom meste Dubline, odkiaľ sa organizujú rôzne výlety do okolitých oblastí vrátane Newgrange.

Vízia stráviť niekoľko dní v Írsku a navštíviť Newgrange je skvelou príležitosťou spoznať bohatú históriu tejto krajiny. Vyberte si ubytovanie, ktoré vám vyhovuje najviac a pripravte sa na nezabudnuteľné zážitky a objavovanie starobylých tajomstiev a histórie Newgrange.


97% nadšených zákazníkov

Najširšia internetová ponuka letov

Cena najnižšia garantovaná

Výhodné ponuky lacných letov.

Lacné lety do celého sveta na jednom portále.

Preskúmať letenky